אחיות סטומה אחים/יות מרכזי תחום  >  אחיות סטומה
לכל שאלה התקשרו: 054-4243079
דף הבית אחים/יות מרכזי תחום קישורים מצגות הצעות עבודה יצירת קשר פורום

אחיות סטומה

 קבוצת העניין של אחיות הסטומה הוקמה על ידי עליזה יפה, שהייתה האחות הראשית של האגודה למלחמה בסרטן באותה עת ואחות סטומה. עליזה הבינה שבעלי הסטומה זקוקים לטיפול מיוחד. היא לקחה על עצמה ללמוד על צרכיהם הייחודיים, הן מהספרות המקצועית והן מהמטופלים עצמם ובני משפחותיהם, לצבור ידע ומיומנות.
 
קבוצת העניין שלאחיות הסטומה נוסדה על רקע הקמת ארגון בעלי סטומה בשנת 1974 באגודה למלחמה בסרטן, שמטרתו הייתה קידום שיקום בעלי הסטומה באמצעות מתן ייעוץ, קיום ימי עיון עבור בעלי סטומה ובני משפחותיהם, הפקת ביטאון לבעלי סטומה וחברוּת בארגונים בינלאומיים. כדי לקדם נושאים מגוונים הקשורים לסטומה, הוגדרה על ידי האגודה למלחמה בסרטן מטרה להקים בכל בית חולים גדול משרה של אחות שמתמחה בטיפול בבעלי סטומה. עליזה יפה, שפעלה רבות להעסיק אחיות כאחיות סטומה,  ייסדה את קבוצת העניין הארצית של אחיות הסטומה. הקבוצה הורחבה בהדרגה על ידי איתורן של האחיות העוסקות בסטומה מבתי החולים השונים על ידי עליזה יפה. בשלב מאוחר יותר, כשמשך האשפוז קוצר, והיה צורך  להרחיב את התפקיד גם לקהילה, מטבע הדברים צורפו גם אחיות הסטומה של הקהילה לקבוצה.
 
יש לציין שהייתה הטרוגניות רבה בין חברות הקבוצה מבחינת ניסיון בשטח, השכלה (אקדמית או לא אקדמית), השתלמות בקורס על בסיסי, הגדרות תפקיד שונות במקומות העבודה ועוד. כדי "ליישר קו" מבחינת התכנים הקשורים לסטומה, נפתח קורס ראשון לאחיות סטומה באגודה למלחמה בסרטן שנבנה ורוכז על ידי עליזה יפה. בהמשך התקיימו השתלמויות נוספות בנושא סטומה, במסגרת האגודה למלחמה בסרטן  ובשיתוף בתי חולים או קופות החולים (דוגמת קופת חולים מאוחדת, בית חולים קפלן ועוד). מאוחר יותר, אחיות סטומה ותיקות קיימו ומקיימות עד היום השתלמויות לאחיות במרכזים רפואיים שונים (דוגמת תל השומר, רמב"ם, סורוקה). בנוסף, מספר אחיות ותיקות נשלחו להמשך לימודים בחו"ל, וחלקן המשיכו בפעילות בארגונים בינלאומיים.
 
בעבר כאמור, הקימה וריכזה את הקבוצה עליזה יפה, אחות סטומה ואחות ראשית באגודה למלחמה בסרטן במשך שנים רבות עד פרישתה לגמלאות בשנת 2008. בהמשך ריכזה אותה ליויה כסלו, אחות ראשית באגודה למלחמה בסרטן ומשנת 2015 מרכזת אותה רינה דיכל, אחות אונקולוגית, מומחית קלינית בטיפול תומך באגודה למלחמה בסרטן.
 
כיום, הקבוצה כוללת כ- 45 אחיות מבתי החולים ומהקהילה. המפגשים מתקיימים באגודה למלחמה בסרטן כפעמיים עד שלוש פעמים בשנה. מטרת המפגשים: עדכון ידע, דיון בסוגיות משותפות, בניית שיתופי פעולה בין בתי החולים, הקהילה וארגון בעלי סטומה, שיתוף בפרוטוקולים של עבודה, תמיכה רגשית וחיזוק תחושת שייכות לגוף מקצועי ארצי. לצורך עדכון הידע מוזמנים אנשי מקצוע שונים מתחום הרפואה האונקולוגית, הכירורגיה, הפיזיותרפיה, התזונה, הסקסולוגיה ועוד, ולצורך תמיכה רגשית  מתקיימות סדנאות מגוונות. 
כנסים ואירועים קרובים

אין אירועים קרובים.

לקבלת פרטים ויצירת קשר השאירו פרטים
שם:
טלפון: *
מייל:
 
פרטי התקשרות

054-4243079
רביבים 7 גבעתיים, 5348505בניית אתר: NetOne